Garrett Gas Train یا دستگاه اندازه گیری میزان سولفید و کربنات چیست؟

Train یا دستگاه اندازه گیری میزان سولفید و کربنات چیست؟

دستگاه Garrett Gas Train  یکی از مهم ترین دستگاه های قابل حملی است که برای تعیین میزان سولفید و کربنات محلول در سیال حفاری مورداستفاده قرار می‌گیرد. سولفیدهای قابل‌حل شامل H2S و یون‌های سولفید (S2-) و بی سولفید (HS-) هستند. همچنین کربنات های قابل‌حل شامل دی‌اکسید کربن (CO2) و یون‌های کربناته (  ) و بی کربناته  ( ) هستند.  گاز هیدروژن سولفید گازی سمی است که برای سلامتی انسان مضر و غلظت بالاتر از 20 ppm کشنده است. نتایج تحلیل انجام شده با دستگاه Garrett Gas Train  می‌تواند روند فزاینده غلظت سولفید در سیال حفاری را نشان دهد که بدین وسیله امکان انتشار گاز H2S قابل پیش بینی می‌شود.

وجود دی‌اکسید کربن در سیال حفاری می‌تواند باعث خوردگی و آسیب دکل حفاری شود. اطلاع از غلظت کربناته ها ما را قادر می‌سازد تا بدانیم چه میزان تغییر باید بر روی محلول صورت گیرد تا خوردگی کنترل شود.

دلیل استفاده از Garrett Gas Train در حفاری چاه نفت

دستگاه garrett gas train به دو صورت در صنعت حفاری استفاده می‌شود. اولین مورد بر روی دکل های حفاری جهت اندازه گیری میزان سولفید و کربنات محلول در سیال حفاری است که با اندازه گیری مداوم میزان سولفید و کربنات می‌توان انتشار گاز H2S و افزایش حجم کربنات رو پیش بینی نمود که با پیش بینی این حوادث می‌توان با اضافه کردن H2S Scavenger از انتشار این گاز جلوگیری کرد.

مورد دوم استفاده از گرت گس ترین در آزمایشگاه های کنترل کیفی سیال حفاری است که جهت ارزیابی و کنترل کیفی H2S scavenger از این دستگاه استفاده می‌شود. با استفاده از این دستگاه می‌توان عملکرد H2S scavenger مورد نظر را در حذف سولفید ارزیابی کردکه چه نسبتی از این ماده توانایی حذف میان مشخصی از سولفید و H2S را دارد. همین موارد برای کربنات و گاز CO2 که خوردگی بالایی روی تجهیزات دارد نیز قابل انجام است.

 

کدام سیال در Garrett Gas Train مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

از این دستگاه جهت اندازه گیری میزان سولفید و کربنات محلول در سیال حفاری پایه آبی و پایه روغنی استفاده می‌شود. جهت اندازه گیری میزان سولفید و کربنات محلول در سیال حفاری پایه آبی جهت انجام آزمایش از اسید سولفوریک استفاده می‌شود تا سولفید آزاد شده و به گاز H2S تبدیل شود و گاز آزاد شده اندازه گیری شود. اما در سیال پایه روغنی اسیدی که باعث آزادسازی سولفید و تبدیل آن به H2S می‌شود متفاوت است و ترکیبی از چند ماده شیمیایی مختلف است.

مزایای استفاده از دستگاه اندازه گیری میزان کربنات چیست؟

دستگاه Garret Gas Train  بدین منظور طراحی‌شده است که سیالات حفاری را برای یافتن محلول‌های سولفیدی مانند هیدروژن سولفید (H2S) آزمایش نماید. هیدروژن سولفید بسیار سمی و اشتعال‌پذیر است. در ابتدا بویی مشابه تخم‌مرغ فاسد شده به مشام می‌رسد؛ اما به‌سرعت حس شامه فرد را از بین می‌برد. شما زمانی متوجه خطر پیش‌آمده می‌شوید که بسیار دیر شده است. این دستگاه در تشخیص به موقع انتشار این گاز کمک می‌کند که هم از خطر جانی اشخاص روی دکل جلوگیری شود و هم از خوردگی تجهیزات مورداستفاده بر روی دکل حفاری پیشگیری شود.

همانگونه که در بالا اشاره شد مزیت استفاده از این دستگاه ارزیابی و کنترل کیفی بهتر افزودنی H2S Scavenger است که جهت حذف سولفید استفاده می‌شود که این دستگاه با دقت بسیار بالاتری نسبت به تیتراسیون می‌تواند این ارزیابی را انجام دهد و میزان بهینه استفاده از این افزایه را اندازه گیری نماید.

 

Garrett Gas Train چگونه کار می‌کند؟

این دستگاه دارای یه رگلاتور به همراه کپسول گاز، سه چمبر ، تعدادی درگر به عنوان جاذب گاز و یک فلومتر است. در CELL اول فیلترات سیال حفاری ریخته شده و اسید سولفوریک جهت ازاد شدن H2S اضافه می‌شود، گاز آزاد شده وارد چمبر دو و سپس سوم شده و از روی درگر عبور می کند که بر اثر عبور از درگر H2S آن جذب می‌شود و با میزان تغییر رنگ درگر می‌توان با محاسباتی میزان سولفید محلول را اندازه گیری نمود. وجود فلومتر و رگلاتور نیز جهت کاهش فشار گاز است. آزمایش کربنات هم به همین ترتیب انجام می‌شود با این تفاوت که گاز داخل یک محفظه جمع شده و با استفاده از یک پمپ از داخل آن به مرور خارج می‌شود و از روی درگر عبور می‌کند و باز هم با میزان تغییر رنگ درگر و با استفاده از محاسبات می‌توان میزان کربنات محلول را اندازه گیری نمود.

 

 

مزایای Garrett Gas Train چیست؟

دستگاه های گرت گست ترین علاوه بر این که در مقیاس آزمایشگاهی ساخته می‌شوند، تمام اجزای آن ها درون یک کیف قرار می‌گیرد که به راحتی حمل و نقل آن کمک می‌کند. از آنجایی که این کیف ها بسیار محکم و مقاوم ساخته می‌شوند از ضربه های احتمالی که ممکن است در حین استقاده یا حمل کردن به آن ها وارد شود هم جلوگیری می‌شود.

از کجا دستگاه اندازه گیری میزان سولفید و کربنات بخریم؟

دستگاه های اندازه گیری میزان سولفید و کربنات (GGT) توسط شرکت های فعال در حوزه ساخت تجهیزات و دستگاه های آزمایشگاهی سیال حفاری ساخته می‌شود. همگی این شرکت ها دستگاه ها را تحت استاندارد های تعیین شده ی API می‌سازند. شرکت دیاکو انرژی هم با تکیه بر متخصصین مجرب و مهندسان ارشد خود توانسته دستگاه Garrett Gas Train را تحت استاندارد های API بسازد و به مشتریان محترم عرضه کند.

شما می‌توانید به جای هزینه های بسیار و سختی هایی که خرید نمونه های خارجی این دستگاه دارد، دستگاه GGT را از شرکت دیاکو انرژی خریداری کرده و از خدمات پس از فروش و از یکسال گارانتی آن هم بهره مند شوید.پس برای خرید می‌توانید همین حالا تلفن خود را برداشته و با متخصصین دیاکو انرژی تماس بگیرید تا به راحتی سفارش خود را ثبت کنید. شما با خرید دستگاه Garrett Gas Train از دیاکو انرژی هم از تولید داخل حمایت می‌کنید و هم به جای تحویل دیرهنگام دستگاه های خارجی در کمترین زمان ممکن دستگاه خود را تحویل می‌گیرید.

مزایای دستگاه اندازه گیری میزان سولفید از دیاکو

شرکت دیاکو انرژی دستگاه های Garrett Gas Train خود را تحت استاندارد جهانی می‌سازد که این مهم باعث شده تولیدات این شرکت از لحاظ کیفیت با نمونه های خارجی برابری کند. دستگاه های شرکت دیاکو انرژی علاوه بر اینکه کیفیتی درست هم رده نمونه های خارجی دارد به دلیل اینکه کاملا بومی سازی شده اند و بدون استفاده از قطعه های وارداتی کاملی از صفر تا صد داخل ایران ساخته می‌شوند، هزینه و قیمت بسیار به صرفه تری نسبت به خرید دستگاه های خارجی دارند. لازم به ذکر است که کلیه دستگاه های ساخت شرکت دیاکوانرژی دارای یک سال ضمانت و خدمات پس از فروش بوده که کلیه دستگاه های خارجی در ایران این ویژگی‌ها را ندارند. دستگاه های ساخت این شرکت دارای تاییده های معتبر از شرکت های رده اول حوزه سیال حفاری و هم‌چنین از دانشگاه های تراز اول کشور را دارند که این خود مهر تاییدی بر کیفیت فوق‌العاده دستگاه‌های این شرکت است.

نتیجه گیری

پس تا به اینجا متوجه شدید که به دلیل وجود گاز های سمی مثل H2S و همچنین خوردگی های که کربنات ها درون لوله ایجاد می‌کنند تا چه حد وجود دستگاه اندازه گیری میزان سولفید و کربنات یا همان Garrett Gas Train  در آزمایشگاه سیال حفاری ضروری است.پس اگر قصد تجهیز و یا ساخت آزمایشگاه سیال حفاری برای خود و یا شرکت تان را دارید، بهتر است خرید یک یا چند دستگاه اندازه گیری سولفید و کربنات GGT را به لیست دستگاه های مورد نیاز خود اضافه کنید.

همینطور از آنجا که هزینه های تجهیز و ساخت آزمایشگاه بسیار بالاست بهتر است در اکثر موارد تا جایی که امکان دارد از هزینه های اضافی کم کنید، به این منظور می‌شود با خرید دستگاه های ساخت داخل از بسیاری هزینه های اضافی که به منظور واردات، گمرک، تغییر قیمت ارز و غیره هستند را کم کرد.

پیشنهاد ما

تمام این موارد ذکر شده جزو تجریبات گروه فنی و طراحی ما بوده که به صورت خلاصه در این مقاله برای شما نگارش شده است. در نهایت اگر به خرید دستگاه گرت یا تجهیز آزمایشگاه حفاری در سازمان خود فکر می‌کنید، ما امیدواریم این گزارش برای شما مفید بوده باشد. این‌ها و بسیار ناگفته‌های دیگر که در مقالات قبلی آن‌ها را ذکر کرده و یا خواهیم گفت همگی جزو مزایای افزودن گرت گس ترین در ازمایشگاه حفاری شماست.

 

بنابراین اگر به این موضوع فکر می‌کنید که آزمایشگاه شرکت شما به ماد بالانس، فیلتر پرس، گرت و غیره نیاز دارد با ما تماس بگیرید. تیم طراحی و تولید ما در تمامی این مراحل توانایی همکاری پیوسته با شما را دارد تا دفاتر شما مطابق با بهترین و به روزترین دستگاه های حفاری را برای شما نصب کنید.

 

 

X