همه چیز درباره ترازوی گل حفاری – Mud Balance

مادبالانس یا ترازوی گل حفاری یکی از دستگاه‌های پرکاربرد در آزمایشگاه سیالات حفاری و دکل‌های حفاری است. از آنجایی که درحین حفاری اندازه گیری مداوم وزن مخصوص سیال حفاری بسیار حائز اهمیت است، این دستگاه برای سنجش میزان وزن مخصوص سیال حفاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه مادبالانس بر اساس استاندارد API ساخته شده است. این دستگاه در چهار scale مختلف قابلیت اندازه گیری وزن مخصوصی سیال حفاری را دارد. گل‌های مختلف به عنوان سیال حفاری با وزن‌های مختلف که برای حفاری چاه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید با استفاده از مادبالانس مورد آزمون قرار گیرند. در ادامه با ویژگی‌های دستگاه مادبالانس آشنا خواهیم شد و پاسخ سوالاتی چون بازه قابل اندازه گیری دستگاه، دما و فشار کاری دستگاه، مزایای استفاده از مادبالانس، نحوه‌ی خرید ماد بالانس و تولیدکنندگان ایرانی دستگاه مادبالانس را خواهیم داد. پس همراه ما باشید.

چرا مادبالانس در حفاری چاه نفت مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

سیال حفاری یکی از مهمترین بخش‌ها در حین حفاری است و به منزله خون در رگ‌های بدن برای چاه است. به همین دلیل کنترل دائم شرایط و ویژگی‌های سیال حفاری برای انجام عملیات حفاری بسیار حائز اهمیت است. همانگونه که گفته شد به دلیل اهمیت بالای سیال حفاری در حین عملیات حفاری باید روزانه چندین بار خواص گل حفاری مورد آزمایش قرار می‌گیرد. یکی از این آزمایش‌ها که بروی گل‌های مختلف حفاری با وزن‌های مختلف انجام می‌شود سنجش وزن مخصوص است که اندازه گیری چگالی مخصوص در وزن‌های مختلف (بازه قابل اندازه گیری این دستگاه از ۰.۸ تا ۲.۸ SG است) با دستگاه مادبالانس یا به اصطلاح ترازوی گل حفاری انجام می‌شود. پس موارد استفاده مادبالانس در حفاری به دکل‌های حفاری در حین عملیات حفاری و آزمایشگاه‌های تخصصی سیال حفاری تقسیم‌بندی می‌شود.

کدام سیال در مادبالانس مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

سیالات حفاری بر اساس نوع فاز به چند نوع تقسیم‌بندی می‌شوند که شامل سیالات پایه آبی، سیالات پایه روغنی و سیالات پنوماتیکی می‌شود که در ادامه به توضیح مختصری از هر کدام پرداخته شده است. حال جهت اندازه گیری وزن مخصوص تمامی این نوع سیالات در بازه وزن مخصوص ۰.۸ تا ۲.۸ از مادبالانس یا ترازوی گل حفاری استفاده می‌شود.

سیالات پایه آبی

این نوع سیال حفاری از قدیمی‌ترین سیالات حفاری بشمار می‌رود و به علت سادگی در ساخت و همچنین هزینه‌ی تمام‌شده کمتر نسبت به سایر سیالات حفاری، بیشترین استفاده را در صنعت حفاری دارد. باریت (وزن افزا) و بنتونایت (ویسکوز کننده) از مهم‌ترین افزایه‌های سیال‌ پایه آبی هستند. سیال‌های پایه آبی را بر اساس مواد اضافه شونده به آب می‌توان به سه دسته‌ی بازدارنده، غیربازدارنده و پلیمری تقسیم کرد.

سیالات پایه روغنی

این نوع سیال حفاری از سیال‌های پایه آبی گران قیمت‌تر است. استفاده از آن‌ها باعث مشکلات زیست‌محیطی فراوان می‌شود به همین علت در سراسر دنیا استفاده از آن‌ها روز به روز کاهش می‌یابد. اما به علت برخی مشکلات نظیر آسیب سازند استفاده از آن‌ها لازم و ضروری است.

سیالات پنوماتیک

در بسیاری از مواقع هنگام استفاده از سیالات پایه آبی و پایه روغنی فشار ستون سیال به نحوی بالا می‌رود که از فشار شکست سازند بیشتر می‌شود در نتیجه‌ی این اتفاق هرزروی سیال حفاری رخ می‌دهد که می‌تواند سبب بسیاری از مشکلات دیگر شود. لذا بسیاری از شرکت‌های جهان برای پیشگیری از اتفاق فوق همچنین جهت حفاظت از مخازن هیدروکربنی، کاهش مخاطرات حفاری، کاهش هزینه و افزایش تولید چاه به حفاری زیر تعادلی روی می‌آورند که برای این نوع حفاری از سیالات پنو ماتیک استفاده می‌شود.

اجزای مادبالانس چیست؟

این دستگاه دارای یک کاپ است. سیال داخل آن کاپ ریخته می‌شود. بخش دیگر این دستگاه درب دستگاه است که بر روی آن یک سوراخ جهت تخلیه هوا حباب‌های باقیمانده در کاپ تعبیه شده است. مادبالانس دارای یک خط کش مدرج شده است که با ۴ مقیاس مختلف درجه‌بندی شده است. بخش دیگر این دستگاه یک استوانه توخالی در انتهای دستگاه است که جهت کالیبراسیون دستگاه استفاده می‌شود. بعد از تست‌های مختلف در صورت بهم ریختن کالیبراسیون با اضافه یا کم کردن ساچمه به داخل آن دستگاه به راحتی کالیبره می‌شود. دستگاه یک شاقول یا پاندول دارد که به صورت افقی جابجا می‌شود تا نقطه تعادل بدست آید و به عنوان نشانگر وزن عمل می‌کند. بخش آخر دستگاه نیز پایه دستگاه است که دستگاه بر روی آن قرار می‌گیرد تا روی آن تعادل برقرار شده و عدد وزن خوانده شود.  تجهیزات منصوب شده بر مادبالانس تولید شده در دیاکو، از بالاترین کیفیت برخوردار هستند. از این رو خرید ماد بالانس از دیاکو، اطمینان خوبی از کیفیت به خریدار خواهد داد.

مادبالانس چگونه کار می‌کند؟

برای استفاده از مادبالانس اولین شرط داشتن سیال حفاری است که باید بر روی دکل حفاری از mud pit گرفته شده و در آزمایشگاه با میکسر گل حفاری ساخته شود. جهت انجام تست حدودا ۲۲۰ cc از سیال را داخل کاپ می‌ریزیم. ریختن سیال باید به گونه‌ای باشد که در کاپ حباب تشکیل نشود. برای رفع حباب، می‌توانید به آرامی با درب به کاپ ضربه بزنید تا حباب به سطح برسد و به آرامی آن‌ها را از سطح جدا کنید. به صورت تجربی گل‌شناسان و آزمون‌گران از یک همزن دستی کوچک نیز به عنوان از بین برنده حباب استفاده می‌نمایند. پس از این مرحله با گذاشتن درب ماد بالانس آن را خشک می‌کنیم. هیچ گونه سیال و رطوبتی نباید بر روی ماد بالانس بماند. سپس آن را بر روی تراز می‌گزاریم و با استفاده از پاندول یا شاقول آن، کاپ را در حالت تراز گذاشته و بر حسب نیاز وزن را بر اساس واحد می‌خوانیم.

مزایای استفاده از مادبالانس چیست؟

دستگاه‌های مادبالانس در مقیاس آزمایشگاهی ساخته می‌شوند، این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد که به دلیل کوچک بودن دستگاه بتوانید آن را به راحتی حمل کنید و به آزمایشگاه شخصی خود و یا بر سر دکل‌های حفاری ببرید. (لازم به ذکر است که شرکت دیاکوانرژی به منظور جلوگیری از ضربه خوردن به دستگاه برای ماد بالانس‌های ساخت خود، جعبه‌ای ساخته که به راحتی با استفاده از آن بتوانید با خیال راحت دستگاه را حمل کنید). ماد بالانس را همانطور که گفتیم می‌توانید بر سر دکل برده و خیلی سریع با آزمایش وزن مخصوص سیال حفاری خود را اندازه گیری کنید. این دستگاه خیلی سریع به نیاز شما پاسخ می‌دهد. دستگاه‌های ماد بالانس در چهار مقیاس مختلف وزن مخصوص سیالی که در آن ریخته‌اید را به شما نشان می‌دهد که بسیار مفید خواهد بود.

از کجا مادبالانس بخریم؟

دستگاه‌های مادبالانس را شرکت‌هایی که در این حوزه (سیال حفاری) کار ساخت دستگاه آزمایشگاهی می‌کنند، می‌سازند. این دستگاه‌ها طبق استاندارد‌های از پیش تعیین شده ساخته می‌شوند. شرکت‌هایی از جمله فن fann و اوفایت OFITE سازنده‌ی این دستگاه‌ها هستند.

از آنجایی که این شرکت‌ها در آمریکا قرار دارند و با وجود تحریم‌ها خرید ماد بالانس از آن‌ها دشوار بوده و البته که در صورت خرید هم هیچ ضمانت و خدمات پس از فروشی تعلق نمی‌گیرد. اما نگران نباشید چرا که شرکت دیاکو انرژی با تکیه بر متخصصین و مهندسان ارشد خود توانسته دستگاه‌های ماد بالانس را طبق همان استاندارد جهانی API ساخته و روانه بازار کرده است. کارفرما می‌تواند به راحتی اقدام به خرید ماد بالانس از شرکت دیاکو انرژی خریداری کرده و آزمایشگاه خود را به این دستگاه مجهز کند.

مزایای خرید ماد بالانس از دیاکو انرژی

همانطور که گفتیم شرکت دیاکو انرژی به جهت افزایش سهولت در حمل و نقل و همچنین جلوگیری از وارد شدن ضربه‌های احتمالی به دستگاه مادبالانس که می‌تواند باعث شکستن و در مواردی باعث خارج شدن دستگاه از کالیبراسیون شود، برای این دستگاه جعبه‌ای ساخته و به هنگام خرید تقدیمتان می‌کند. شما می‌توانید با خرید مادبالانس از شرکت دیاکو انرژی علاوه بر حمایت از تولید داخلی از خدمات پس از فروش و ضمانت نامه یکساله‌ی آن هم بهره‌مند شوید. دستگاه‌های مادبالانس دیاکوانرژی دارای تاییدیه از شرکت‌های بزرگ سیال حفاری و همچنین دانشگاه‌های صنعتی بزرگ ایران را دارند که کیفیت دستگاه را برای شما تضمین می‌کنند. همچنین با توجه به اینکه اسن دستگاه صفر تا صد داخل ایران ساخته می‌شود دیگر نیاز به پرداخت هزینه‌های زیاد برای خرید و واردات نبوده و با بهترین قیمت می‌توانید دستگاه مادبالانس خود را تهیه کنید.

نتیجه گیری

تا به اینجا متوجه شده‌اید که وجود یک یا چند دستگاه مابالانس در آزمایشگاه سیال حفاری تا حد مورد نیاز و ضروری است چرا که وزن مخصوص سیال حفاری مورد استفاده باید مرتب کنترل شده و مقدار مشخصی باشد. همچنین با اجزا و شیوه‌ی کارکرد دستگاه هم به خوبی آشنا شده‌اید. البته اگر کارکردن با دستگاه را بلد نیستید نگران نباشید چون به هنگام خرید مادبالانس از شرکت دیاکو انرژی دفترچه‌ای جهت راهنمایی شما برای کارکردن با دستگاه تقدیمتان می‌شود. پس اگر نیاز به دستگاه مادبالانس دارید و یا می‌خواهید آزمایشگاه سیال حفاری خود و یا شرکتتان را تجهیز کنید، می‌توانید این دستگاه را از شرکت دیاکو انرژی تهیه کنید و نگران تحویل زمان بر دستگاه‌های وارداتی نباشید.

پیشنهاد ما

پیشنهاد ما برای شما که نیاز به این دستگاه دارید خرید مادبالانس از شرکت دیاکو انرژی است. شما با خرید از شرکت دیاکو انرژی علاوه بر حمایت از تولید ملی از پرداخت هزینه‌های زیاد به جهت خرید دستگاه خارجی و واردات آن خلاص می‌شوید. دستگاه‌های مادبالانس شرکت دیاکو انرژی درست برخلاف دستگاه‌های خارجی دارای یکسال ضمانت نامه و خدمات پس از فروش است که یکی از مهمترین فاکتور‌ها در خرید دستگاه‌های آزمایشگاهی است. هم‌چنین مادبالانس‌های دیاکو انرژی دارای تاییدیه از شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه سیال حفاری بوده و این تاییده هارا از دانشگه‌های بزرگ صنعتی کشور هم دارد. قیمت دستگاه‌های این شرکت در مقایسه با دستگاه‌های خارجی بسیار به صرفه بوده و از لحاظ کیفیت با آن‌ها برابری می‌کند.

X